Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Заняття гуртка "Палітра"

 

Вчитель ІІ категорії Дубар Олена Олександрівна 

 

 

Демонстраційний урок в рамках здійснення проекту «Національна самобутність українського народу»

14.02.2013 р.

 

 

 

Завантажити урок

 

Переглянути інші розробки

 

 

Тема заняття: Психологія кольору. Робота над композицією в техніці «батік».

 

Методична мета демонстраційного уроку.  Здійснення проекту «Національна самобутність українського народу». Використання інформаційно-комунікативних технологій у навчально-виховному процесі спеціальної школи.

Мета:

 

навчальна: систематизувати знання учнів з основ кольорознавства та теорії мистецтва (види, жанри, техніка); вчити дітей особливостей впливу різних кольорів на психоемоційний стан людини; навчати малювати в техніці «батік»;

 

виховна: виховувати емоційну культуру художнього сприймання та естетичних почуттів учнів; формувати інтерес до образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва;

 

корекційно-розвивальна: удосконалювати навички слухо-зорового сприймання усного мовлення з орієнтацією на видимі артикуляційні образи, доступні звукові сигнали; розвивати пам`ять, мислення, підвищувати ефективність комунікативної діяльності шляхом створення середовища словесно-жестової двомовності, удосконалення сформованих вимовних навичок.

 

Мовленнєвий матеріал: психологія кольору, техніка «батік», види образотворчого мистецтва, живопис, графіка, жанри образотворчого мистецтва, портрет, пейзаж, натюрморт; види декоративно-ужиткового мистецтва, вишивка хрестом, гончарство, писанкарство, петриківський розпис, лозоплетіння, витинанка, різьблення по дереву, ткацтво; фразовий матеріал, що розкриває поняття;

 

Обладнання: мольберти, підрамники, акварельні фарби, пензлі, мультимедійний проектор, екран, дошка, таблички зі словами, слайдова презентація, відео «Надія Соколова. Батік».

 

Хід заняття.

 

1.     Організаційний момент. Привітання.

2.     Мотивація навчальної діяльності.

    

     Діти, сьогодні незвичайний день. До нас завітало багато гостей.

Я дуже хочу, щоб ви на заняття взяли тільки гарний настрій, чудові посмішки та свій улюблений колір. (діти вибирають серце улюбленого кольору). Діти, серця, які ви зараз обрали – чарівні, і ми дізнаємося чому.  Сьогодні ми потрапимо в чарівний Світ Мистецтв і відкриємо головний секрет всіх справжніх художників. Будьте активні, уважні. Я вас завжди добре розумію, ви добре говорите, думаю ви і сьогодні будете старанні і наші гості вас зрозуміють.

 

 

 

    3. Фонетична зарядка.

 

     Який звук на контролі?

Робота з табличками.

Методичні коментарі.  Читання з губ: синій, живопис, мистецтво (з наступною перевіркою з таблички).  Потім перевіряють, читають слово з таблички.

Діти вибирають слово, яке їм сподобалось,  складають речення.

    Я, подобається, захоплююсь, живописом, мені, синій, образотворче мистецтво, колір.

 

 

4.    Розмовна хвилинка.

Яке зараз заняття?

Що сьогодні будемо робити?

 

 

5.    Актуалізація опорних знань.

Діти, щоб потрапити нам в Світ Мистецтва, нам треба виконати завдання, які підготував чарівний екран.

Завдання 1.

На екрані репродукції живопису та графіки.

 

 

 

 

Давайте згадаємо, які є види образотворчого мистецтва?

Що таке живопис?

Що таке графіка?

 

 Завдання 2.

А тепер згадаємо, які ви знаєте жанри образотворчого мистецтва?

(на дошці переплутані речення з поняттями)

1 учень складає речення. Учні на місцях розкривають поняття «пейзаж», «натюрморт», «портрет». Потім перевіряють на дошці завдання.

 

Завдання 3.

На екрані по черзі йдуть репродукції, діти визначають їх вид та жанр.

 

 

Живопис, портрет

 

 

 

 

Графіка, пейзаж

 

 

 

 

 

 Живопис, натюрморт

 

 

 

 

Графіка, портрет

 

 

 

 

 

Живопис, пейзаж

 

 

 

 

 

Графіка, натюрморт

 

 

Завдання 4.

А тепер згадаємо види декоративно-ужиткового мистецтва, які були відомі на Україні ще з давніх часів.

Екран показує серію репродукцій, учні визначають  вид ДУМ.

 

 

 

 

Ткацтво        

 

 

             

 

 

Вишивка хрестом

 

 

 

 

 

 

Писанкарство 

 

 

 

 

Петриківський розпис

 

 

 

 

Лозоплетіння

 

 

 

 

Витинанка

 

 

 

 

Різьблення по дереву      

 

 

 

 

Гончарство

 

Завдання 5.

Діти, згадаємо основні кольори. Чому вони основні?

А тепер цікава гра.

Методичний коментар.  Вчитель  показує колір, а діти визначають 2 основних кольори, з яких можна отримати допоміжний колір. (оранжевий=жовтий+червоний, фіолетовий=синій +червоний, зелений=синій+жовтий).

На екрані коло з кольорами.

 

 

 

 

 

Діти, ми з вами вчили, що кольори поділяються на теплі та холодні.

Давайте згадаємо.

Які кольори теплі?

Які кольори холодні?

Діти, ви молодці! Виконали всі завдання, які підготував для вас чарівний екран. Ось ми з вами і потрапили в Світ Мистецтв.

 

 

 

4.     Повідомлення нового матеріалу.

Зараз я вам відкрию таємницю, яку знають всі художники. Це велика таємниця кольорів. За їхньою допомогою можна впливати на настрій людини, фізичне самопочуття, викликати певні емоції. Вчені дослідили, що теплі кольори активні, вони збуджують людину. Холодні кольори заспокоюють. Легкі, світлі кольори покращують настрій. Темні пригнічують.

На екрані дві репродукції.

 

 

 

 

Ван Гог «Соняшники»

 

 

 

 

Гагаріна «Море»

 

Словник: тепло, холодно, весело, щастя, простір, радість, задумливий, глибокий.

Подивіться, будь ласка на ці картини і скажіть, які емоції, почуття вони викликають, що нагадують (учні підбирають слова до картин).

 

 

А тепер давайте подивимося інші картини. І порівняємо їх між собою.   

 

 

Лучанов «Корида»

 

 

 

 

 

Тарасов «Пейзаж»

 

Словник: спокій, активність, тиша, динамічність, нерухомість,  жорстокість, енергійність. (діти вибирають слова до кожної картини, порівнюючи їх).

 

Колір однаково впливає на всіх людей. Він може навіть лікувати. Наприклад, біль знімають відтінки блакитного. Зелений заспокоює, зупиняє кров (колір халатів у лікарів). Червоний лікує запалення. А сил надає оранжевий.

 

 

На екрані таблиця:

 

Психологія кольору

 

Червоний

Найемоційніший колір. Прискорює  серцебиття, збуджує. Колір кохання, небезпеки.

Оранжевий

Дає енергію, викликає апетит та гарний настрій.

Жовтий

Дає активність і віру в краще.

Зелений

Дає спокій та розслаблення, знижує тиск.

Голубий

Колір спокою, простору, прохолоди.

Синій

Допомагає думати. Заспокоює нерви.

Фіолетовий

Колір таємниць, магії. Допомагає повірити в себе, розвиватися духовно.

Робота з таблицею. Вчитель розповідає характеристику кожного кольору.

 

Психологи в своїй роботі використовують кольори, щоб дізнатися про настрій людини, чого їй бракує.

Діти, пам`ятаєте, на початку уроку ви вибрали серце певного кольору, і я сказала, що вони чарівні. Ви вибрали те, чого вам не вистачає. (обговорення вибору учнів).

Тепер ви будете знати, що картини не просто радують та прикрашають інтер`єр, а й викликають почуття, лікують. Тому, якщо у вас виникне бажання намалювати в подарунок своїм друзям або рідним картину, запитайте у них, які кольори вони полюбляють.

Ви дізналися таємниці кольорів, тепер можете продовжити роботу над своїми картинами в техніці «батік».

 А зараз згадаємо, що таке батік?

Питання про види діяльності.

Що ти сьогодні будеш малювати?

 

 

 

 Практична робота.

Діти малюють композицію в техніці «батік». Вчитель працює з кожним індивідуально, обговорюючи діяльність дитини. (Що ти зараз малюєш? Які кольори тобі потрібні для роботи? Як отримати цей колір?)

На екрані відео «Надія Соколова. Батік».

 

 

5.   Підсумки уроку.

Діти, ось і закінчилось наше заняття. Ви сьогодні були молодці, активні, добре працювали, старалися добре говорити. Багато дізналися сьогодні про кольори. А скажіть, яке в нас сьогодні свято? А який колір - символ цього свята? Молодці! А зараз сюрприз!!!!  Я знаю, що ви підготували нашим гостям валентинки, нехай вони будуть згадкою про наше заняття, нашу любов до мистецтва.

Учні. - Шановні гості! Вітаємо Вас з Днем Святого Валентина! Бажаємо щирого  кохання та щастя! (вручення листівок).

 

 

Діти, вітаю вас зі святом, бажаю вам любові, продовжувати  розвивати свій талант та творчих успіхів. Наше заняття на сьогодні закінчилося.

До побачення!