Урок розвитку мовлення 4 клас
Вчитель вищої категорії Макогон Вікторія Володимирівна
Демонстраційний урок в рамках здійснення проекту «Національна самобутність українського народу»
14.02.2013 р.
Тема. Текст, його будова.
Методична мета демонстраційного уроку, здійснення проекту «Національна самобутність
українського народу». Використання інноваційно – комунікативних технологій в навчально –
виховному процесі спеціальної школи.
Мета: - навчальна: формувати вміння будувати тексти за певною структурою; вчити впорядковувати
деформований текст; переставляти речення відповідно до логіки загального змісту; узагальнити
та систематизувати знання учнів про народні свята України; поглибити та систематизувати
уявлення учнів про пори року.
- корекційно – розвивальна: формувати вміння регулювати силу і висоту голосу, темпу мовлення, під час монологічних та діалогічних висловлювань; автоматизувати сформовані вимовні навички; продовжувати розвивати мовленнєве дихання та навички самоконтролю над звуковимовою під час практичного засвоєння основних типів синтаксичних конструкцій; розвивати слухо-зорове сприймання , слухову пам'ять , увагу, формувати внутрішній слух, спряжено - відображене мовлення; поширювати та активізувати словесно-жестовий словник учнів шляхом залучення їх до роботи в умовах створеного середовища словесно – жестової двомовності; сприяти розвитку когнітивних процесів, логічного мислення, пам’яті та уваги; сприяти зростанню пізнавального інтересу учнів до предмету використовуючи інформаційно – комунікативні технології.
- виховна: виховувати любов до рідної землі, рідного слова; учити шанувати традиції та обряди народу, пробуджувати інтерес до спадщини рідного краю.
Мовленнєвий матеріал: Я так думаю…., я вважаю,що це…, я гадаю…, я згоден(-а) ….,
я дізнався(-лась) нового про …,речення,словосполучення,
текст; зачин,основна частина, кінцівка; оживає,пробуджується,прокидається.
Бурульки, дерева,трава,бруньки,сонечко, птахи,гнізда, струмки.
- Яким був сьогодні урок?
- Чого корисного дізнались?
- Текст «Прийшла весна», текст «Зимові свята»
Методи навчання на уроці: білінгвальний метод навчання ,«асоціативний кущ», «мозковий штурм», «робота в парах», розповідь вчителя, діалог, колективна робота, ігрові моменти.
Методично-дидактичне забезпечення: плакат із записом девізу уроку; таблиця з деформованим текстом; ілюстрації на тему: «Зима», «Весна»; полотно для складання «павутинки»; плакат з кросвордом, ребусом; презентація до уроку.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. Створення емоційного фону уроку.
1. Привітання дітей.
Вчитель: Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
Добрий день!
Вітаємо ми вас!
З миром зустрічаємо,
Щастя вам бажаємо!
2. Рефлексія
- Діти, який у вас настрій? Покажіть своєю «рукою».
(Кожен учень вивішує піктограму «руки», визначивши настрій на початку уроку)
3. Фонетична хвилинка
Вчитель: Як ви чуєте? Ваші апарати працюють добре?
Вчитель: - Який контрольний звук?
Вчитель: - На уроці говоріть правильно, зрозуміло, з наголосом.
Вчитель: - Промовте з рухами голосні : а,о,у,е,і.
- Додаємо приголосний – с -.
- Промовимо склади: са, со, су, се,сі.
- Назвіть слова з звуком – с - .
- Складіть речення зі словом «свято».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель: Що ми будемо робити на уроці?
- Девіз нашого уроку:
Щоб робота в нас кипіла, працювати будем:
Швидко! Дружно! Вміло!
1. «Асоціативний кущ». Складання «павутинки».
Вчитель: Діти, назвіть словосполучення та слова пов’язані з зимою. (На дошці – зображення «сніжинки». Учні називають слова пов’язані з зимою , вчитель пише їх на промінчиках навколо сніжинки.))
2.Відгадування кросворду «Зимові свята».
1.Свято, яке ми святкуємо 7 січня…
2.Улюблене свято дорослих та дітей..
3.Його ми чекаємо 19 грудня…
4.Це відбувається 19 січня….
Вчитель: Назва якої пори року у нас утворилась?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Вчитель: А зараз відгадайте загадку.
(Учні читають загадку)
Була біла, снігова.
Прийшла зелена, трав’яна.
Вчитель: Діти, яке свято буде завтра?
Вчитель: А що ви читали і знаєте про це свято?
Вчитель: А зараз ми подивимось, як же зустрічаються Зима та Весна.
- Хто хоче бути Зимою та Весною?
(Виходять Весна та Зима, між ними відбувається діалог).
Вчитель: Зачекайте, не сперечайтеся, годі вам. Сьогодні ж таке свято .
(Вчитель звертається до класу)
- Діти , а яке сьогодні свято?
Вчитель: Тож ось вам « валентинки», як символ дружби та кохання. Сідайте та працюйте разом з нами.
ІV. Повідомлення теми уроку.
Вчитель: Сьогодні на уроці ми будемо вчитись правильно будувати текст.
(Робота з деформованим текстом)
Вчитель: Погляньте на екран.
- Прочитайте написане.
(Учні спряжено читають текст використовуючи КЖМ)
Святий Миколай приносить уночі слухняним діткам подарунки. Напередодні Нового року прикрашаємо ялинку, чекаємо в гості Діда Мороза. На Різдво ходимо колядувати, бажаємо людям добра, здоров’я, щастя. Освячуємо воду, кропимо нею будинок, тварин на Водохреща.
В народі кажуть: - «Скільки днів – стільки свят».
Зима щедра на свята.
Вчитель: Діти, як ви гадаєте що це?
Вчитель: Так, дійсно, це окремі речення.
- Про що в них розповідається?
Вчитель: Для того, щоб це був текст, його треба правильно побудувати.
Текст – це будинок.(слайд)
Вчитель: Скільки частин у будинку?(слайд)
(показ частини будинку - фундаменту)
Вчитель: - Що це?
Вчитель: Це фундамент будинку.
У тексті це – зачин.(прикріпляє табличку).
Вчитель: Знайдіть, де зачин цього тексту? Прочитайте…
Вчитель: Що будують далі? (слайд)
Вчитель:А у тексті це основна частина.
Знайдіть та покажіть(прочитайте) цю частину.
(показ частини будинку - даху)
Вчитель: Що це? (слайд)
Вчитель: Вірно, в тексті ця частина називається – кінцівка.
Вчитель: Хто знайде ,яка кінцівка тексту?
Вчитель: - Як можна назвати наш текст?
3. Каліграфічна хвилинка(5хв)
Вчитель: Відкрийте зошит.
- Покладіть його похило.
- Скажіть гарно звук –с-. Напишіть букву – с - .
- Запишіть рядок.
- Свято Стрітення.
- Зверніть увагу,що слово Стрітення пишеться з двома буквами – н - .
V Фізкультхвилинка (4хв)
VI. Закріплення вивченого на уроці. (7хв)
Робота в парах з текстом « Весна».
Вчитель: Зараз нове завдання. Треба замінити картинки словами. Але спочатку прочитаймо текст.
(Учні спряжено читають текст використовуючи КЖМ)
(При читанні звертається увага на закінчення слів)
ПРИЙШЛА КРАСУНЯ .
ПРИГРІЛО . ОСЬ І НЕ СТАЛО . НА ДАХАХ ТАНУТЬ . БІЖАТЬ . НА ПРОТАЛИНАХ ЗЕЛЕНІЄ . НА РОЗПУСКАЮТЬСЯ . З ТЕПЛИХ КРАЇВ ПОВЕРТАЮТЬСЯ ДО НАС . ВОНИ ПОЧИНАЮТЬ БУДУВАТИ .
ПІСЛЯ ДОВГОЇ ПРИРОДА========.
Вчитель: Діти, що ми з вами створили?
Вчитель: Назвіть частини тексту.
Для вас творче завдання додому: записати складений текст в зошит. Підібрати прислів’я про весну.
VIІ. Підсумок уроку. Оцінювання діяльності учнів на уроці.
- Ось і закінчився наш урок. Яким був сьогодні урок? (Відповіді дітей)
- Що нового дізналися на уроці? (Відповіді дітей)
Рефлексія
- Діти, який у вас настрій в кінці уроку? Покажіть своєю «рукою».
(Кожен учень вивішує піктограму «руки», визначивши настрій на кінець уроку).
Вчитель: Я бажаю вам щоб завжди на уроках був тільки позитивний настрій.