Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Урок розвитку мовлення 4 клас

 

Вчитель вищої категорії Макогон Вікторія Володимирівна

 

Демонстраційний урок в рамках здійснення проекту «Національна самобутність українського народу»

14.02.2013 р. 

 

 

Завантажити урок

 

Переглянути інші розробки

 

 

Тема.   Текст, його будова.

Методична мета демонстраційного уроку, здійснення проекту «Національна самобутність

             українського народу». Використання інноваційно – комунікативних технологій в навчально –            

              виховному процесі спеціальної школи.

 

Мета: - навчальна: формувати вміння  будувати тексти за певною структурою; вчити впорядковувати

              деформований текст; переставляти речення відповідно до логіки загального змісту; узагальнити

             та систематизувати знання учнів про народні свята України; поглибити та систематизувати

             уявлення учнів про пори року.

     -          корекційно – розвивальна: формувати вміння регулювати силу і висоту голосу, темпу мовлення, під час монологічних та діалогічних висловлювань; автоматизувати сформовані вимовні навички; продовжувати розвивати мовленнєве дихання  та навички самоконтролю над звуковимовою під час практичного засвоєння основних типів синтаксичних конструкцій; розвивати слухо-зорове сприймання , слухову пам'ять , увагу, формувати внутрішній слух, спряжено - відображене мовлення; поширювати та активізувати словесно-жестовий словник учнів шляхом залучення їх до роботи в умовах створеного середовища словесно – жестової двомовності; сприяти розвитку когнітивних процесів, логічного мислення, пам’яті та уваги; сприяти зростанню пізнавального інтересу учнів до предмету використовуючи інформаційно – комунікативні технології.

    -          виховна: виховувати любов до рідної землі, рідного слова; учити шанувати традиції та обряди народу, пробуджувати інтерес до спадщини рідного краю.

 

Мовленнєвий матеріал: Я так думаю…., я вважаю,що це…, я гадаю…, я згоден(-а) ….,                                     

            я дізнався(-лась) нового про …,речення,словосполучення,

            текст;  зачин,основна частина, кінцівка; оживає,пробуджується,прокидається.

            Бурульки, дерева,трава,бруньки,сонечко, птахи,гнізда, струмки.

-          Яким  був сьогодні урок?

-          Чого корисного дізнались?

-          Текст «Прийшла весна», текст «Зимові свята»

 

Методи навчання на уроці: білінгвальний метод навчання ,«асоціативний кущ», «мозковий штурм», «робота в парах», розповідь вчителя, діалог, колективна робота, ігрові моменти.

 

Методично-дидактичне забезпечення:  плакат із записом девізу уроку; таблиця з деформованим текстом; ілюстрації на тему: «Зима», «Весна»; полотно для складання «павутинки»;  плакат з кросвордом, ребусом; презентація до уроку.

 

Тип уроку: комбінований.

 

 

Хід уроку

            І. Організація учнів до уроку. Створення емоційного фону уроку.

1. Привітання дітей.

Вчитель:  Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.

          Добрий день!

          Вітаємо ми  вас!

          З миром зустрічаємо,

          Щастя вам бажаємо!

2. Рефлексія

- Діти, який у вас настрій? Покажіть своєю «рукою».

(Кожен учень вивішує піктограму «руки», визначивши настрій на початку уроку)  

3. Фонетична хвилинка

Вчитель: Як ви чуєте? Ваші апарати працюють добре?

Вчитель: - Який контрольний звук?

Вчитель: -  На уроці говоріть  правильно, зрозуміло, з наголосом.

Вчитель: - Промовте з рухами голосні : а,о,у,е,і.

-          Додаємо приголосний – с -.

-          Промовимо склади: са, со, су, се,сі.

     -    Назвіть слова з звуком – с - .

     -    Складіть речення зі словом «свято».

 

 

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель:  Що ми будемо робити на уроці?

       - Девіз нашого уроку:

                                                       Щоб робота в нас кипіла, працювати будем:

                                                        Швидко! Дружно! Вміло!

1. «Асоціативний кущ». Складання «павутинки».

Вчитель: Діти, назвіть словосполучення та слова пов’язані з зимою. (На дошці – зображення «сніжинки». Учні називають слова пов’язані з зимою , вчитель пише їх на промінчиках навколо сніжинки.))

2.Відгадування кросворду  «Зимові свята».

1.Свято, яке ми святкуємо 7 січня…

2.Улюблене  свято дорослих та дітей..

3.Його ми чекаємо 19 грудня…

4.Це відбувається 19 січня….

Вчитель: Назва якої пори року у нас утворилась?

 

 

 

ІІІ.  Актуалізація опорних знань

Вчитель: А зараз відгадайте загадку.

(Учні читають загадку)

Була біла, снігова.

Прийшла зелена, трав’яна.

Вчитель: Діти, яке свято буде завтра?

Вчитель: А що ви читали і  знаєте про це свято?  

Вчитель: А зараз ми подивимось, як же зустрічаються Зима та Весна.

- Хто хоче бути Зимою та Весною?

          (Виходять Весна та Зима, між ними відбувається діалог).

Вчитель: Зачекайте, не сперечайтеся, годі вам. Сьогодні ж таке свято .

(Вчитель звертається до класу)

- Діти , а яке сьогодні свято?

Вчитель: Тож ось вам « валентинки»,  як символ дружби та кохання. Сідайте та працюйте разом з нами.

 

 

 

ІV.  Повідомлення теми уроку.

 Вчитель: Сьогодні на уроці ми будемо вчитись правильно будувати текст.

     (Робота з деформованим текстом)

Вчитель: Погляньте на екран.

-          Прочитайте написане.

(Учні спряжено читають текст використовуючи КЖМ)

         Святий Миколай приносить уночі слухняним діткам подарунки. Напередодні Нового року прикрашаємо ялинку, чекаємо в гості Діда Мороза. На Різдво ходимо колядувати, бажаємо людям добра, здоров’я, щастя. Освячуємо воду, кропимо  нею будинок, тварин на Водохреща.

         В народі кажуть: - «Скільки днів – стільки свят».          

         Зима щедра на свята. 

Вчитель: Діти, як ви гадаєте що це?

 Вчитель: Так, дійсно, це окремі речення.

-          Про що в них розповідається?

Вчитель: Для того, щоб  це був текст, його треба правильно побудувати.

Текст – це будинок.(слайд)

Вчитель: Скільки частин у будинку?(слайд)

(показ частини будинку - фундаменту)

Вчитель: - Що це?

Вчитель: Це фундамент будинку.

 У тексті це – зачин.(прикріпляє табличку).

         Вчитель:  Знайдіть, де зачин цього тексту? Прочитайте…

        Вчитель: Що будують далі? (слайд)

        Вчитель:А у тексті це основна частина.

Знайдіть та  покажіть(прочитайте) цю частину.

(показ частини будинку - даху)

Вчитель: Що це? (слайд)

Вчитель: Вірно, в тексті ця частина називається – кінцівка. 

Вчитель: Хто знайде ,яка кінцівка тексту?

Вчитель: -  Як  можна назвати наш текст?

 

3. Каліграфічна хвилинка(5хв)

Вчитель: Відкрийте зошит.

-          Покладіть його  похило.

-          Скажіть гарно звук –с-. Напишіть букву – с - .

-          Запишіть  рядок.

-          Свято  Стрітення.

-          Зверніть увагу,що слово Стрітення пишеться з двома буквами – н - .

 

V Фізкультхвилинка (4хв)

 

VI.  Закріплення вивченого на уроці. (7хв)

 

Робота в парах з текстом «  Весна».

Вчитель: Зараз нове завдання. Треба замінити картинки словами. Але спочатку прочитаймо текст.

                              (Учні спряжено читають текст використовуючи КЖМ)

                          (При читанні звертається увага на закінчення слів)

           

    ПРИЙШЛА КРАСУНЯ  .

 

               ПРИГРІЛО . ОСЬ І НЕ СТАЛО  .  НА ДАХАХ  ТАНУТЬ  . БІЖАТЬ . НА ПРОТАЛИНАХ ЗЕЛЕНІЄ  .  НА  РОЗПУСКАЮТЬСЯ  .  З ТЕПЛИХ КРАЇВ ПОВЕРТАЮТЬСЯ ДО НАС  . ВОНИ ПОЧИНАЮТЬ БУДУВАТИ  .

                 ПІСЛЯ ДОВГОЇ    ПРИРОДА========.

 

Вчитель: Діти, що ми з вами створили?

Вчитель: Назвіть частини тексту.

Для вас творче завдання додому: записати складений текст в зошит. Підібрати прислів’я про весну.

 

 

VIІ. Підсумок уроку. Оцінювання діяльності учнів на уроці.

-          Ось і закінчився наш урок. Яким  був сьогодні урок? (Відповіді дітей)

-          Що нового дізналися на уроці?  (Відповіді дітей)

           

         Рефлексія

         - Діти, який у вас настрій в кінці уроку? Покажіть своєю «рукою».

          (Кожен учень вивішує піктограму «руки», визначивши настрій на кінець уроку).

 Вчитель: Я бажаю вам щоб завжди на уроках був тільки позитивний настрій.